ABD’den ‘tahıl koridoru’ açıklaması: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Rusya’nın Karadeniz’deki tahıl koridoru anlaşması kapsamındaki faaliyetleri engellemeye çalıştığını iddia ederek ABD’nin bu durumu endişeyle karşıladığını bildirdi.

Günlük basın toplantısında konuşan Patel, “Karadeniz Tahıl Girişimi, küresel gıda güvenliği ile mücadele etmek ve gıda fiyatlarını istikrarlı hale getirmek için hayati bir araçtır. Girişim, dokuz ay içinde 28 milyon ton gıdayı küresel piyasaya taşımıştır” bilgisini paylaştı.

‘RUSYA, GEMİLERİN DENETİMİNİ ENGELLEDİ’

AA’nın aktardığına göre, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Türkiye’nin söz konusu girişimin kapsamını genişletmek ve süresini uzatmak üzere gösterdiği çabayı desteklediğini kaydeden Vedant Patel, “Son iki haftada iki kez Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi operasyonlarını engellemeye yönelik eylemlerini derin bir endişeyle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Patel, “Rusya’nın İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki delegasyonu, Ukrayna limanlarına girmek isteyen gemilerin denetimini engellemiştir. Şimdi Rus temsilciler, ticari gemilere yönelik tehditlerle girişime katılanların güvenliğini tehlikeye atıyor” dedi.

‘KÜRESEL GIDA GÜVENLİĞİ ZARAR GÖRÜYOR’

Rusya’nın operasyonları engellemekle, sevkiyatın gecikmesine, tedariklerin kısıtlanmasına ve gıda ithal eden ülkeler için fiyatların yüksek kalmasına neden olduğunu belirten ABD Dışişlerİ Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, G7 Dışişleri Bakanları’nca yayımlanan bildiride açıkça belirtildiği gibi bunun küresel gıda güvenliğine zarar verdiğini dile getirdi.

Ne olmuştu?

Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022’de başlamasının ardından imzalanan tahıl koridoru anlaşması ikinci kez 18 Mart tarihinde uzatıldı. Ukrayna anlaşmanın en az 120 gün uzatılmasını talep ederken Rusya 60 günlüğünü uzatıldığını duyurdu.

Son olarak, konuyla ilgili bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, anlaşmanın Rusya ile ilgili kısımlarının uygulanmadığını iddia ederek anlaşmanın bir daha yenilenme olasılığının düşük olduğunu söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Ukrayna’yı ‘tahıl anlaşmasından olabildiğince yararlanmaya çalışmakla, usul kurallarını kötüye kullanmaktan veya armatörlerden rüşvet talep etmekten kaçınmamakla’ suçlamış, Ukraynalılara rüşvet vermeyi reddeden gemi sahiplerinin tescil için bir aydan fazla beklemek zorunda bırakıldığını öne sürmüştü. Ukraynalı savcılar, ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli bir şirkete ait Panama bandıralı bir geminin Rusya işgali altındaki bölgelerden çalınan 19 bin ton arpa taşıdığını, geminin Türkiye’de demirlediğini iddia etmişti.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Polonya, Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan kendi ülkelerindeki tarım sektörünün korunması amacıyla Ukrayna’dan tahıl ve bazı tarım ürünlerinin ithalatını durdurmuş, Ukrayna ve Polonya arasında söz konusu ürünlerin geçişine izin verilmesi için anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir