Çad, Almanya Büyükelçisi’ne 48 saat verdi: ‘Ülkeyi terk et’

Orta Afrika ülkesi Çad, Almanya’nın Encemine Büyükelçisi Jan-Christian Gordon Kricke’nin 48 saat içinde ülkeden ayrılmasını talep etti. Çad İletişim Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında, Büyükelçi Kricke ile ilgili karara gerekçe olarak ‘nezaketsiz tutum ve diplomatik teamüllere saygısızlığı’ gösterdi.

AA’nın aktardığına göre, İletişim Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, bu kararın Çad ile Almanya arasında bir sorun olduğu şeklinde yorumlanmaması gerektiği ifade edilerek Kricke’nin 48 saat içinde Çad’ı terk etmesi istendi.

BÜYÜKELÇİLİK ‘DEMOKRASİ’ İLE İLGİLİ ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRMİŞTİ

2021 yılından bu yana görevini sürdüren Almanya’nın Encemine Büyükelçi Jan-Christian Gordon Kricke, daha önce Nijer, Angola ve Filipinler’de diplomat olarak görev yapmış, Sahel’de Almanya’nın özel temsilciliği görevini yürütmüştü.

Babasının ölümünün ardından 20 Nisan 2021 tarihinde iktidarı devralan General Muhammed İdris Debi İtno’nun, 18 aylık geçiş süreci sonrası yönetimi sivillere devretme sözünü tutmaması ve 2 yıllık yeni geçiş dönemi için 10 Ekim’de cumhurbaşkanlığına getirilmesi ülkede tepkiye yol açmıştı. Askeri yönetim karşıtı protestolarda yaklaşık 50 kişi hayatını kaybederken 300’den fazla kişi yaralanmıştı.

Çad basınındaki haberlere göre, Alman Büyükelçi, 20 Ekim 2022’de onlarca kişinin öldüğü yüzlerce kişinin yaralandığı hükümet karşıtı protestolarla ilgili açıklamaları nedeniyle birkaç kez uyarılmıştı. Almanya Büyükelçiliği, askerin yönettiği ülkede ‘demokrasiye dönüşün gecikmesiyle’ ilgili bazı Avrupa ülkeleriyle endişesini paylaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir