Gezeravcı ‘Allah’a Ismarladık’ Dedi, Uçarak Uzaklaştı

Türk astronot Alper Gezeravcı, cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na giriş yaptı. ‘İstikbal göklerdedir’ mesajıyla uzaydaki çalışmalarına başlayan Gezeravcı’nın ilk deneyi ‘Extremophyte’ oldu.

Bu sırada yeni görüntülerinin sosyal medyada yayıldığı Gezeravcı’nın diğer astronotlarla birlikte kenetlendiği istasyondaki düşük yerçekimli ortamdaki hareketleri gündem oldu. Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Erdoğan’la yaptığı bağlantı sonunda ‘Allah’a ısmarladık’ deyip süzülerek gitmesi gündem oldu.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

ALPER GEZERAVCI KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Millî Uzay Programı kapsamında Türkiye’nin uzaya gidecek ilk uzay yolcuları arasında asil olarak seçilen Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979’da Mersin’de doğdu. Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Daha sonra ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde harekât araştırması alanında yüksek lisans yaptı. Ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığında F-16 pilotu ve standardize filo akademik kol komutanı olarak görev yaptı.

EXTREMOPHYTE NEDİR?

‘Schrenkiella Parvula’ adlı bitkinin tuz stresine verdiği yanıtlar uzay ortamında araştırılacak. Deneyin tanımı ise şöyle:

Uzayda ve yeryüzünde yetiştirilen ve de tuz stresine maruz bırakılan A. thaliana ve S. parvula bitkilerinde yeni nesil dizileme ile transkriptomun ortaya konulması ve mikro yerçekiminde glikofitik ve halofitik bitkilerin tuz stresine verdikleri bazı fizyolojik ve moleküler yanıtların karşılaştırması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir