Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin

Matematik bulmacaları, zekâ testleri arasında en zorlayıcı olarak görülen ama en eğlenceli ve beyin çalıştırıcı olan egzersizlerden bir tanesidir. Beyin gücünü test etmek ve matematiksel zekânızın gelişmesini desteklemek için faydalıdır.

Matematik bulmacaları, kişinin yaratıcı düşünmesine ve problem çözme becerilerinin gelişmesine büyük ölçüde fırsat sunar. Matematik problemlerini bu tarz eğlenceli hale getirerek çözmek kişiyi büyük ölçüde tatmin eder.

Haber7.com ekibi olarak bu gün sizler için matematik bulmacalarında kendinizi gösterebileceğiniz bir test hazırladık.

Hazırsanız teste geçelim!

MATEMATİK BULMACASI: RESİMDEKİ ÖRÜNTÜYÜ ÇÖZÜN VE SORU İŞARETİNİN YERİNE GELECEK OLAN SAYIYI BULUN


Yukarıdaki görselde birbirinden bağımsız 4’e bölünmüş 3 ayrı kare kutu görüyorsunuz. Her bir kutu kendi içinde bir örüntüye sahip ve bir işlem gerektiriyor. Ancak 3. kutuda bir sayı eksik ve bu sayının ne olduğunu bulmamız gerekiyor.

Sizden matematik bulmacalarında başarınızı gösterebileceğiniz düzeyde bir şey istiyoruz. 35 saniye içerisinde görselde yer alan örüntüyü çözerek soru işaretli yere gelecek sayıyı bulmanızı bekliyoruz. Bu zorlayıcı mücadele için hazırsanız süreyi başlatalım ve vakit kaybetmeden örüntüyü çözerek soru işaretli alanın değerini bulmaya çalışalım!

3, 2, 1… Süre başladı!Matematik bulmacalarında yer alan örüntüleri bulmak için farklı yollardan düşünmeyi denemelisiniz. Farklı bakış açıları ve taktikler geliştirmelisiniz. Bu tarz matematik bulmacalarını çözdükçe bu tür testlerden haz alacak ve matematiksel zekânızı geliştirmek için daha fazlasını çözmek isteyeceksiniz.

Matematik yeteneklerinizi test etmenize, unutulan bilgilerinizi gün yüzüne çıkarmaya yarayacak bu testte sürenin yavaştan sonuna geldik. Matematik bulmacası için herhangi bir yanıt bulabildiniz mi? Cevabı merak ediyor musunuz? Gelin doğru cevabı birlikte öğrenelim!

ŞİMDİ SONUÇLARI ÖĞRENME ZAMANI

Doğru cevabı bulamamanız sorun değil. Bunun için buradayız. Matematik bulmacasındaki soru işaretli alanın değerini nasıl bulacağınızı şimdi sizlere göstereceğiz. Çözümü iyi izleyin ve hafızanıza kazıyın. Bir sonraki denemeler de bu tarz durumlar ile karşılaşabilir ve bu çözümden esinlenebilirsiniz.

İşte matematik bulmacaları severler için hazırladığımız, görseldeki örüntüyü bularak soru işaretli yerin değerini bulmanız için tasarlanan zekâ testinin cevabı;Evet, doğru cevap 50’ydi! Peki, nasıl mı? İşte tam olarak şöyle;

Her bir karenin kendi içindeki sayıların 1, 2 ve 4. kutusunda yer alan sayılarının karelerinin topladığınızda 3. kutudaki değeri veriyor. Yani şöyle ki:

Birinci kare için; 1²+2²+3² = ?

Olacak şekilde bir işlem ile karşılaşıyoruz. Bu işleminin toplamı 1+4+9’dan 14 olarak bulunuyor ve bu da 3. Kutudaki değeri karşılıyor.

İkinci kare için; 2²+3²+4² = ?

Olarak yapılacak işleminin toplamı da 4+9+16’dan 29 olarak bulunuyor ve bu da 3. Kutudaki değeri karşılıyor.

Ve son olarak üçüncü kare için; 3²+4² +5² = ?

İşlemi kalıyor. Bu işlemde 9+16+25’den 50 olarak bulunuyor. Yani soru işaretinin yerine gelecek olan sayı 50!

Umuyoruz ki bu tarz matematik bulmacalarından keyif alıyor ve bizi severek takip ediyorsunuzdur. Kendinizi ve yakın çevrenizi test etmek için bu zekâ testlerini sevdiklerinizle paylaşmayı, öneri ve isteklerinizi bize yorumlar kısmından ulaştırmaktan çekinmeyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir