Sinsice cildi kağıt gibi yapıyor! ‘Antibakteriyel’ yazmasına aldanmayın, ne varsa emiyor

1- GÜN BOYU KÜLOTLU ÇORAP GİYMEK

Uzmanlar gün boyu külotlu çorap giymenizi önermiyor. Her 3-5 saatte bir değiştirilmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar ayrıca adet pedleri 4 saatte bir, ağır olması durumunda 2 saatte bir değiştirilmesinin daha doğru olduğunu söyledi.

2- KULAK ÇUBUKLARI

Doktorlar kulaklara daha dikkatli davranmayı ve pamuklu çubuklarla temizlemeyi bırakmayı öneriyor. Kulaklarınızı parmağınızdaki bezden daha küçük bir şeyle temizlemeyin. Çalışmalar ayrıca kulak çubuklarının kullanılmasını önermiyor çünkü etkili değiller ve hatta yaralanmaya neden olabilirler.

3- HER GÜN PEELİNG YAPMAK

Yeni cilt her 6 haftada bir yenilenir ve peeling aslında cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Duşta lif kabağı kullanmak aslında işe yarar bir peeling yöntemidir. Haftada yalnızca iki kez lif kabağı kullanmak cildiniz için yeterlidir.

4- TABANLIKLARIN DEĞİŞTİRİLMEMESİ

Düzenli kullanımla 6-12 ay arasında tabanlıklarınızı değiştirmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bir süre sonra Ayakkabınızın tabanlıkları bakteriler nedeniyle kötü kokmaya başlarlar. Bu yüzden çorapsız ayakkabı giymek sağlıklı değildir.

5- YÜZE ANTİBAKTERİYEL SABUN KULLANMAK

Cildinizi kurutan ve tahriş eden temizleyicilerden uzak durmak daha sağlıklıdır. Bu nedenle antibakteriyel olanlar da dahil olmak üzere sert sabunlardan kaçının. Bu tür sabunlardaki antibiyotik madde, cildin nemlendirici yağlarını emer.

6- ELE ANTİBAKTERİYEL SABUN UYGULAMAK

Elleriniz için de her gün antibakteriyel sabun kullanmayı bırakmak daha iyidir. Üreticiler, bileşenlerin günlük kullanım için ve uzun süre güvenli olduğunu kanıtlamamıştır. Ayrıca sade sabunun daha az etkili olduğuna dair bir kanıt yoktur.

7- DİŞLERİ SERT FIRÇALAMAK

Bir çalışma, dişlerinize hafif baskıdan fazlasını uygulamanın veya 2 dakikadan uzun süre fırçalamanın onları daha temiz yapmadığını göstermiştir. Ayrıca ağız sağlığı sorunları riskini de artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir