Soğuk mevsimde iç mekan bitkilerinin bakımı için 4 temel kural

Uzmanlar 4 temel kuralı paylaştı.

İç mekan bitkilerinin her evin hayatında yadsınamaz bir rolü vardır. Sadece havayı oksijenle doyurmakla kalmıyorlar, aynı zamanda daha fazlasını da sağlıyorlar…

Gübrelemeyi sınırla

Soğuk mevsimde birçok bitki kış uykusuna yatar. Büyümeyi durdururlar ve fotosentezi yavaşlatırlar, dolayısıyla ek beslenmeye gerek kalmaz. Bu dönemde gübreleme en iyi şekilde ortadan kaldırılır veya yarıya indirilir. Bitkiler biraz bodur görünse de hala canlı ve sağlıklılar. Bu nedenle fazla beslemenize gerek yoktur.

Uygun sulamayı sağlayın

Aşırı veya tam tersi yetersiz sulama, bitki ölümünün en yaygın nedenleridir. Kuru üst toprak katmanını fark eden birçok sahip, bitkiyi sulamaya başlar. Aslında üst toprağın altındaki toprak ideal olabilir. Bazı insanlar ise bitkilere yeterince su vermezler. Sulamanın ne zaman gerekli olduğunu belirlemek için işaret parmağınızı çalıştırarak toprağı test edebilirsiniz. Eğer ıslaksa hiçbir şey yapmayın. Kuruysa su eklemek daha iyidir.

Güvenli bir yere taşıyın

Daha temiz hava için evinizde bulundurmanız gereken çiçekler Pencerelerden is mi sızıyor? Toksik bileşiklerle mücadelede bitkilerden yardım alın. Radyatörlerden gelen yoğun ısı, en dayanıklı ev bitkileri için bile stres yaratır. Radyatör, bitki örtüsünü ve topraktaki nemi hızla yok eder. Bitkinin kuruduğu, yaprakların sararması ve solması ile olduğu gibi, sapların kararmasından da anlaşılabilmektedir. Bitkilerin bir diğer düşmanı da taslaktır. Sıcak bir radyatörle birleştirildiğinde özellikle zararlıdır. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında bitkileri radyatörlerden ve cereyan oluşturan yerlerden uzaklaştırmak daha iyidir.

Işık sağlayın

Kışın günler kısalır. Bu nedenle bitkilerin güneş ışığı yoktur. Bunlar gölgeyi seven çeşitler değilse, saksıların daha fazla ışığın olduğu yerlerde yeniden düzenlenmesi önerilir. Bitki ışık kaynağına doğru eğilmeye başladığında eksiklik sinyali verir. Ayrıca flora temsilcilerinin yeterli miktarda ışık almasına izin vermeyen bir bariyer, yapraklar üzerinde bir toz tabakası oluşturur. Bu nedenle daha sık silinmeleri gerekir. Ev bitkileri yılın bu zamanında kışa hazırlanırken özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir