Spotify 2023 en çok dinlenenler listesinde Azer Bülbül… Rapçilerin Bülbül’ü…

6 Ocak 2012’de bir otel olasında ölü bulundu. Geriye onlarca öksüz eser, sevenlerinin göz yaşı kaldı. Ama o hiç susmadı. Öyle ki Bülbül, 2023 yılının Spotify Türkiye Top 50 listesine birisi 6. sırada olmakla birlikte 2 farklı parçayla yazdırdı adını. Titrek sanatçı aramızdan ayrılsa da sesi hala kulaklarımızdaydı. Onun kendisine has yorumu ve tarzı dışında bir sebebi daha var 2023 yılında bu listelerde olmasının.

Ama önce biraz geriye dönelim. 1984 yılına Unkapanı’na gidelim. Düğün salonlarında şarkı söyleyene Subutay Kesgin, Yakın tarihte Yıldız Tezcan tarafından kendi sahnesinde keşfedilmişti. Kendi yapımcıları Uzelli müziğe telefon etmiş ve o sene yeni ismine de karar verdiği Azer Bülbül’ün ilk albümü çıkmıştı. İçerisinde Masmavi şarkısının da bulunduğu albüm 1985 yılında Bülbül’ün Mavi Mavi Masmavi filmiyle kamera karşısına geçmesini sağlasa da o asıl çıkışı yıllar sonra yapacaktı. Sene 1995, arabesk müziğin ünlü sanatçısının o sene Unkapanı’nda Barış Müzik şirketiyle kesişti yolu. Ben Babayım albümünü burada yaptı. O albüm öylesine patladı ki arabeskin yıldızlarının rekorunu kırmış tam 1.4 milyon sattı. Yıllar içinde aynı yapım şirketiyle çalışmaya devam etti artık sevenlerinin “Azer Babası” “Titrek Kralı” olmuştu. Azer Bülbül’ün uyuşturucuyla anılan sancılı dönemleri olsa da sevenleri onu dinlemeyi hiç bırakmadı.

Başta söylediğimiz gibi 2012’de kaybettiğimiz sanatçıyı 2023 Top Müzik listelerinde hala görüyoruz. Bu şarkılara şöyle bir bakalım. Son dönemin parlayan müzik türü rap müziğin önemli isimleri şarkılarına Azer Bülbül’den nakaratlar eklemeye başladı. Şarkılar kısa sürede listeleri alt üst etti, zaten bilinen Azer Bülbül nakaratları dinleyici de yakınlık oluştururken üzerine eklenen rap verse’leri, günümüz genç dinleyicisiyle geçmişin Titrek babasını buluşturuyor belli ki insanlar da bunu oldukça keyifle dinliyorlardı. Şarkıların etiketiyse yine aynıydı, 1995 yılında yıldızını parlatan Barış Müzik imzasıyla çıktılar.

Başarıyı getirenin ne olduğunu tam olarak söylemek mümkün değil fakat bahsettiğimiz formülün yeni olmadığını da belirtmek lazım. Müslüm Gürses henüz hayattayken bizzat yer almıştı böyle bir projede. 2009 yılında ünlü rapci Ceza’nın konserinde birlikte Arabesk ve Rap müziği bir araya getirmişler dinleyenleri hayran bırakmışlardı. Öncesi dönemlerde batı müziğine kaydı şeklinde eleştiriler alan Müslüm Gürses’e Azer Bülbül “Müslüm zenginlerin dedesi, bana artık baba derler” demişti.

Titrek Kral benzer projelerde kendisini görse ne derdi bilinmez ama gerek bu tarz düetleri gerek orijinal parçalarıyla uzun süre daha yeni nesillere sesini duyurmaya, duygularına ortak olmaya devam edeceğe benziyor.

Hazırladığımız videoyu yukarıda izleyebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir