Tarım ÜFE yıllık yüzde 62,56 arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE), Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,13 azalış gösterirken, geçen yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 44,93 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62,56 artış kaydetti. Ayrıca, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 85,35 arttı.

Sektörler bazında incelendiğinde, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,31 azalış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,56 artış ve balık ile diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 3,64 artış gözlendi.

Bitkisel ürünlerde bir önceki aya göre yüzde 4,32 azalış, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,62 azalış ve canlı hayvanlar ile hayvansal ürünlerde yüzde 3,11 artış görüldü.

ÖNCEKİ YILA GÖRE AZALIŞ

Alt gruplar incelendiğinde, yıllık artışın en düşük olduğu gruplar lifli bitkiler ve tahıllar (pirinç hariç) olarak kaydedildi. Buna karşılık, yağlı meyveler ve üzüm gibi gruplarda yıllık artış yüksek seviyelerde gerçekleşti. Turunçgiller ise bir önceki yılın aynı dönemine göre azalış gösterdi.

Aylık olarak bakıldığında, sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ile yumuşak çekirdekli meyvelerde yüksek düzeyde azalış yaşanırken, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyvelerde ve yağlı meyvelerde artış gözlendi.

Ekim 2023’te, endekste yer alan 92 maddenin ortalama fiyatından 35’inde azalış, 44’ünde ise artış yaşandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir